Forum for Elizabeth Guttierez & very much extras


You are not connected. Please login or register

* Биографија & Дискографија *

Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1* Биографија & Дискографија * Empty * Биографија & Дискографија * on Сре Јун 30, 2010 5:05 am

- AndReJz


Супер Член
Супер Член
Аврил Лавињ:
* Биографија & Дискографија * Avril-lavigne_GeoMusika.blogspot.com
Аврил Рамона Лавињ (родена 27 септември 1984)
е канадска поп пејачка/текстописец и актерка која е која е позната по
нејзиниот панк персонал и имиџ. Иако нејзиното име е со Француско
потекло, таа на зборува Француски и нејзиното презиме се изговара на
англиски начин, повеке или помалку како Ла-виин ("La-veen") . Нејзиното
име Аврил значи Април на Француски јазик. Нејзините родители се Џон и
Џуди Лавињ, Аврил пораснала во Напан (Napanee); таму се вселила кога
имала пер години. Таму таа пеела кантри музика и во црковниот хор и се
научила да свири гитара. Таа била пронајдена од нејзиниот прв
професионален менаџер, Cliff Fabri, додека си пеела во продавницата за
книги Кингстон. За време на нејзиниот настап в Ленокс Комјунити
Театарот, Аврил ја приметил Стив Мед, локален фолк пејач, кој ја покани
неа да биде вокалистка на неговата песна Допри го небото (Touch The
Sky) 1999 за неговиот албум Quinte Spirit. Инпресиониран, ја покани пак
да биде вокалистка. На 16 години, таа потпиша договор со Кен Кронгард,
the artists-and-repertoire (A&R) репрезентативецот од Arista
Records, кој го поканил својот шеф, да ја слуша како пее во студио во
Њу Јорк. Таа тогаш ја завршила работата на нејзиниот прв албум.

*//*

Дискографија:

2002-2003 изгледа, прави обиди да ги поправи песните, Лавињ евентуално
се пресели во Л.А, Калифорнија, и го поправи нејиниот албум со Клиф
Магнес.
Let go (2001-2003)
Let go беше издаден на 4 Јуни 2002 година во САД, достигнувајќи 3
место на топ листите во Австралија, Канада и Велика Британија. Албумот
се продаде во 13,197,000 копии низ светот. Беше прогласен за
најпродаван албум на годината за пејачка.
Under my skin (2004-2006)
Under my skin беше издаден на 25 Мај 2004. Албумот достигна прво
место во САД, Велика Британија, Германија, Јапонија, Австралија,
Канада, Мексико, Аргентина, Шпанија, Ирска, Тајланд, Кореја и Хонк
Конг. Албумот во првата недела од објавувањето се продаде во 380,000
копии во САД.
The best damn thing (2007)
The best damn thing е третиот албум на Аврил Лавињ издаден во Април 2007. Првиот сингл од овој албум е песната Girlfriend.

Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот