Forum for Elizabeth Guttierez & very much extras


You are not connected. Please login or register

* Биографија *

Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1* Биографија * Empty * Биографија * on Сре Јун 30, 2010 4:29 am

- AndReJz


Супер Член
Супер Член
50 cent:
* Биографија * 50-cent-722078
Куртис Џејмс Џексон III (роден на 6 јули, 1976) подобро познат по неговата сцена име на 50 Cent, е американски рапер. Тој стана на слава со издавањето на неговите албуми Get Rich or Die tryin '(2003) и масакрот (2005). Двата албума мулти-платина постигне успех, продажба на повеќе од дваесет и еден милион копии во комбинација.
Роден е во Јужна Јамајка, Квинс, Џексон почна да се занимава со дрога на возраст од дванаесет во текот на 1980-тите crack епидемија. По заминувањето на дрога кои се занимаваат за преземање на рап кариера, тој беше застрелан и удари со девет куршуми, за време на инцидентот во 2000 година. По објавувањето на неговиот албум Guess Who's Back? во 2002 година, Џексон бил откриен од рапер Еминем и потпишан на Interscope Records. Со помош на Eminem и Dr. Dre, кој го произведе своето прво големи комерцијални успеси, Џексон стана една од највисоките во светот продажба рапери. Во 2003 година, тој го основал издавачка куќа G-Unit Records, кој потпиша неколку успешни млади рапери како Бак, Lloyd Banks и Tony Yayo.
Џексон има ангажирани во борбите со други рапери, вклучувајќи Ja Rule, Бак Млади, The Game, Cam'ron, Fat Joe, и Rick Ross. Тој, исто така, води една актерска кариера, се појавуваат во полу-автобиографски филм Get Rich or Die tryin 'во 2005 година, војната во Ирак филмот Старт на Храбар во 2006 година, и праведни Убиј во 2008 година. Џексон е една од најбогатите хип-хоп изведувачи, кои имаат нето-богатство се проценува на US $ 440 милиони во 2008 година.

Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот